Lorem ipsum gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum. Sofisticur ali quenean.

INSTAGRAM

Blog

Prva asocijacija na riječ “masaža” je opuštanje.

Međutim, to nije jedino dejstvo masaže.

Već hiljadama godina se praktikuje masaža kao terapijsko sredstvo. Podatci o masaži datiraju još iz drevne Kine, Japana,Egipta, Arabijskog poluotoka, Grčke i Rima.

Istina jeste da masaža opušta . Ima blagotvorni učinak na nesanicu, fibromialgiju (osjetljivost i zakočenost mišića) , multiplu sklerozu, tjeskobu, ublažava bolove, pospješuje postoperativni oporavak, poboljšava imunitet.

Uz pomoć masaže opušta se cijelo tijelo, od dišnih puteva do probavnog sustava. Masaža ima povoljan uticaj na stres, a blagotvorno djeluje i na ljepotu kože koju vitalizira i učvršćuje.

Ali, masažom se također može istezati sabijeno vezno tkivo koje povezuje mišiće, kosti i organe. Također se može potaknuti otpuštanje tekučine iz zglobova, smanjenje oteklina i olakšavanje same pokretljivosti kod čovjeka. Opšte poznato je da  masaža pomaže u boljoj cirkulaciju krvi, koja prenosi hranjive tvari i pomaže u odbacivanju otpada iz organizma.

Postoji preko 80 različitih tipova masaža, koje se razlikuju po : 

  1. Tehnici masiranja
  2. Pritisku masera
  3. Dužini trajanja
  4. Ritmu masiranja
  5. Brzini masiranja

Preventivno treba  dva puta mjesečno otići na masažu, a masaža nam može smanjiti broj dana provedenih na bolovanju. Jeste li znali da masaža od 60 minuta zamjenjuje 7-8 sati sna?

Ako nikada niste bili na masaži i mislite da nećete moći izdržati 60 minuta, onda se odlučite za parcijalnu masažu. Na parcijalnoj masaži tretirate samo onaj dio tijela koji Vi želite, a u kojem osjećate nelagodu ili bolove.

 Možete izabrati

  • masažu leđa, koja opušta te djeluje blagotvorno na cijeli živčani sustav.
  • masažu nogu, koja povećava prokrvljenost nogu, spriječava širenje vena i oslobađa napetost u mišićima.
  • masažu ruku, koja djeluje opuštajuće na zatiljak i ramena.
  • masažu vrata, koja ublažava bolove u gornjem dijelu leđa i zatiljka te masažu lica, koja uklanja zabrinutost, glavobolju i iscrpljenost te izaziva osjećaj vedrine i ugode.

Prema američkoj studiji, masaža, posebno u kombinaciji s vježbanjem, može koristiti bolesnicima sa subakutnim bolovima, kao i onima s kroničnim, nespecifičnim bolovima u donjem dijelu leđa. Znanstvenici tvrde da olakšanje bolova koje se povezuje s masažama najvjerojatnije uključuje iste mehanizme koje aktiviraju protuupalni lijekovi.