Vjerovatno mislite da su masaže moderne terapije za prirodno liječenje. Upravu ste ali djelemično. Benefiti masaža se sigurno danas jako promovišu i informacije su nam dohvat ruke, ali njihova primjena je počela prije 5,000 godina.
Porijeklo masaža i drevne metode
Historija masaža datira iz perioda 3000 godina p.n.e., a zemlja porijekla i historijski spisa jeste Indija. Određene grupe naroda iz Indije masaže koriste kao prirodi način liječenja određenih zdravstvenih problema kao što su: liječenje povreda, oslobađanja bolova u različitim dijelovima tijela i kao prevencija u liječenju drugih različitih bolesti.
Za masažu se vjeruje da pravi balans u organizmu, te da utiče na psihičko i fizičko stanje čovjeka. Kako su kulture mijenjale i evoluirale, tako se masaža počela pojavljivati u drugim Azijskim zemljama (npr. Kina), ali 2500 godina p.n.e. je masaža se prvi put pojavila u Egiptu.
Egipćani su prvi koji su osmislili i razvili refleksologiju, koja je uključivala pritisak na nekoliko specifičnih tačaka i zona na stopalu i rukama, koje su uticale na zdravlje ljude.
1000 godina p.n.e. su budističi monasi terapiju masaže prenijeli u Japan. Prvobitni naziv te masaže je bio „anma“, a danas je to poznat kao Shiatsu masaža.
Masaža u drevnoj Grčkoj i Rimu
Na kulturu Grčke i Rima je jako mnogo uticala Egipatska kultura. Mnoga znanja i mitologije su na drugi način interpretirane u staro-europskim kulturama, a koje imaju porijeklom iz Starog Egipta.
Između 800-te i 700-te godine p.n.e. su Grčki ratnici i borci počeli koristiti masaže prije takmičenja i njihovi doktori su jako često koristili eterična ulja, kako bi liječili različita zdravstvena stanja. Hipokrat kojeg smatraju „ocem medicine“ je liječio fizičke povrede od 5 stoljeća p.n.e.. Prvi je koristio masaže, vježbanje, dijete, svjež zrak i muziku za vraćanje tjelesnog balansa, koji se koristi čak i danas u psihologiji i medicini.
Švedska masaža
Ranih 1800-tih Per Hernik Lig kreirao je metodu koja je postala poznata kao Švedska masaža za olakšanje hroničnih bolova.
Dok je Lingova metoda koristila masažu u njegovim pokretima, Nizozemac iz 19. stoljeća Johan George Mezger zaslužan je za uključivanje tehnika koje se danas koriste:
- Effleurage, koji koristi duge, klizne poteze od ekstremiteta prema unutra na različitim razinama pritiska
- Petrissage, tehnika koja je ritmična i može uključivati gnječenje, kotrljanje kože, podizanje ili pokrete push-pull
- Tapemotement, udaranje/tapkanje sa bočnom stranom ruke, savijenom rukom ili vrhovima prstiju koji se koristi u švedskoj masaži
- Frikcija, fizički zahtjevna tehnika, koja se sastoji od dubokih, kružnih ili poprečnih pokreta palčevima, vrhovima prstiju, dlanovima ili laktovima, dizajnirana za prodiranje u duboko tkivo
Sve navedene masaža možete iskusiti u Herbal Spa. Pored Švedske masaža, možete iskusiti veliki broj drugih masaža, koje mogu imati jako pozitivan efekat na vaše tijelo.